EĞT457 Etkinlik Paylaşımı

Home Forums Forum in Turkish EĞT457 Etkinlik Paylaşımı

This topic contains 285 replies, has 49 voices, and was last updated by  aybukesahiin 1 year, 8 months ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 286 total)
  • Author

esra
    Participant

Merhaba arkadaşlar,
    Bu zamana kadar hazırladığınız etkinlikleri ve bundan sonrakileri bu forumun altında kendi ad-soyadınızla paylaşınız lütfen ve arkadaşlarınızın etkinliklerine yorum yazınız,

Esra

seymanurgocer
    Participant

Sonbahar Sınıfımızda (bütünleştirilmiş oyun, fen, sanat etkinliği)
    Yaş Grubu: 48 ay
    Materyaller: İp, delgeç, sıvı yapıştırıcı, makas, oyun hamuru, çeşitli boyalar, renkli kağıtlar, yapraklar, ağaç dalları, süsleme malzemeleri, üzerinde leylek, sararmış ve kırmızı yaprak, yapraksız ağaç, şemsiye, yağmur damlaları olan fotoğraflar bulunan kartlar.
    Öğrenme Süreci:Kulaktan kulağa oyununu oynamak için çocuklar daire şeklinde otururlar. Bir çocuk seçilir ve yanındaki arkadaşının kulağına başkalarının duymayacağı şekilde bir kelime söylemesi istenir. Çocuklar bu kelimeleri öğretmenin elindeki görsellerin olduğu kartlara bakarak seçer. En son öğrenciye sıra gelene kadar tüm çocuklar duydukları kelimeyi yanlarındaki arkadaşlarına iletir. En sondaki çocuk duyduğu kelimeyi söyler. Oyun birkaç tur bu şekilde devam ettirilir. Öğretmen oyuna dahil olur. Yanındaki çocuğun kulağına “bahçemizde bir şeyler oluyor” cümlesini söyler. Böylece her çocuğun bahçede neler olduğunu merak etmesi sağlanır. Son çocuk cümleyi sesli bir şekilde söyledikten sonra öğretmen tüm çocukları ellerinde bir büyüteç olduğunu hayal etmelerini ister, “Hepimiz bahçede neler olduğunu araştıran dedektifleriz.” diyerek bahçeye yönlendirir. Bahçede çocukların yere dökülen ve sararan yaprakları fark etmesi, incelemesi beklenir. Yaprakların neden, nereden döküldüğü tartışılır, ağaçlar incelenir. Buldukları diğer ipuçları hakkında tartışılır. Her çocuk ipucu olarak adlandırılan materyalleri alır ve sınıfa çıkılır.
    Sınıf üç gruba ayrılır. Toplanılan yapraklar, ip, kağıt, yapıştırıcı, makas, oyun hamuru, kuru dal parçaları, kuş tüyleri, boya gibi materyaller her grubun ortasına bırakılır. “Sınıfımıza hep beraber hazırladığımız süsler çok yakışacak. Şimdi her grup kendi süsünü hazırlamaya başlıyor” yönergesi verilir.
    Her grup birbirinin yaptığı süslemeyi sırayla gezip inceler, yorumlarını paylaşır. Süsler sınıfa uygun yerlerde konumlandırılır.
    Değerlendirme: Okulda yapılan seramik dersinde çocuklardan“sonbahar ipuçları” adlı ufak bir sergi hazırlamaları istenir. Çocuklar o gün etkinlikte kullandıkları malzemeleri seramik çamuruyla oluştururlar ve neler yaptıklarını anlatırlar.

pinarurhal
    Participant

08.10.2018
    Etkinlik Çeşidi: Bütünleştirilmiş Fen, Sanat ve Müzik Etkinliği
    Yaş Grubu: 48 Ay (4 YAŞ)
    Etkinlik Adı: Sonbahar
    KAZANIM VE GÖSTERGELER
    Bilişsel Alan
    Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri:
    Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
    Kazanım 4. Nesneleri sayar.
    (Göstergeleri: Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.)
    Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü, dokusunu, miktarını söyler.)
    Motor Alan
    Kazanım 5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
    (Göstergeleri: Basit dans adımlarını yapar.
    Müzik ve ritim eşliğinde dans eder.)

ÖĞRENME SÜRECİ
    Eğitimci,sınıfa sonbahar mevsimini yansıtan bir resim ve yeşil,sarı ve kırmızı yaprakların bulunduğu bir kutu ile sınıfa gelir.Resmi sınıfa asar.Yaprakları çocukların inceleyebileceği şekilde masaya dağıtır.Çocukların büyüteç ile yaprakları incelemelerine rehberlik eder.Eğitimci;
    “İncelediğiniz yapraklardan en büyük olanı hangisi?”
    “İncelediğiniz yapraklardan en küçük olanı hangisi?”
    “Yapraklara dokunduğunuzda ne hissediyorsunuz?”
    “Yapraklar elinizde kolay şekil alıyor mu?”
    “Hangi renkte yapraklar görüyorsunuz?”
    “Yağmur ne zaman yağmaya başlar?”
    “Yağmur yağınca yanımıza ne alırız?”
    “Yere düşen yapraklar gördünüz mü?
    “Yapraklar neden dökülmeye ve sararmaya başlamış olabilir?
    “Kıyafetlerinizi kalın giyinmeye başladınız mı? Neden?” sorularıyla çocuklarla sonbahar mevsimi hakkında sohbet eder.
    Eğitimci sohbeti bitirdikten sonra her çocuğa ağzı yapışkanlı olan poşetlerden dağıtır ve poşetin dış yüzüne pastel boya ile her çocuğun kendi sonbahar ağacını çizmesini ister.Sınıfta bulunan yapraklardan da faydalanabileceklerini söyler.
    Çocuklar sonbahar ağaçlarını tamamladıktan sonra poşetin içine yapraklar atılır ve poşetin ağzı kapatılır.Eğitimci çoçuklara birer tane pipet dağıtır ve poşetin alt yüzeyine delik açmalarına rehberlik eder.Çocukların sonbahar ağaçları oluştuktan sonra poşetteki delikten pipeti geçirirler ve hep birlikte pipete üflediklerinde yaprakların rüzgardan nasıl döküldüklerini gözlemlemiş olurlar.
    Eğitimci “Güneş ışınları bütün yaz mevsimi boyunca ağaçlara besin sağlamak için çalışmış.Mevsimler değişmiş ve sonbahar geldiğinde günler kısalmaya başlamış.Sonbaharda güneş ışığı azalmaya başlamış ve ağaçlara besin sağlayamamışlar. Ağacımız artık uykuya yatabilir.Hadi hep birlikte ağaçlarımızaa pipetle rüzgar yapalım der ve hep birlikte sonbahar ağaçlarındaki yaprakları dökerler.
    Eğitimci çocuklardan çember oluşturmalarını ister ve “Sonbahar” şarkısını söylerler.
    1.Rüzgâr esiyor,
    Vu vu, vu vu vu!
    Rüzgâr esiyor,
    Vu vu, vu vu vu!
    (kollar bir sağa bir sola hareket eder)
    2.Gök gürlüyor,
    Gümbür gümbür, gümbür güm!
    Gök gürlüyor,
    Gümbür gümbür, güm!
    (ayaklar yere vurulur.)
    3.Şimşek çakıyor,
    Şim şe ke şi mi şek!
    Şimşek çakıyor,
    Şim şe ke şi!
    (eller birbirine vurulur)
    4. Yağmur yağıyor,
    Şıp pır şıp pır şıp pır şıp!
    Yağmur yağıyor,
    Şıp pır şıp pır şıp!
    (eller çırpılır.)
    Geldi sonbahar,
    5.Sonbahar sonbahar.
    Geldi sonbahar,
    Sonbahar
    (eller sallanarak eğilme hareketi yapılır.)
    MATERYALLER
    Büyüteç,yaprak kutusu,yapraklar,
    yapışkanlı poşet,
    Pastelboya, yapıştırıcı pipet,makas,sonbahar görseli
    SÖZCÜKLER
    Şimsek,rüzgar,yağmur
    sonbahar,mevsim
    KAVRAMLAR
    Büyük- küçük
    Renk
    Kaygan- pütürlü
    Sert-yumuşak
    UYARLAMA

Seçici Konuşma Güçlüğü(Mutizm)
    Dil ve Konuşma Bozukluğu

Yapılan etkinliklerde çocuklara model olunur.Eğitimci normalden biraz daha yavaş ve sakin bir şekilde konuşur.Eğitimci yönergelerini tekrarlayarak çocukların anladıklarından emin olur.

AİLE KATILIMI
    Ailelerden çocuklarıyla birlikte kendilerine bir sonbahar ağacı seçmeleri ve bu ağacı sürekli gözlemlemeleri istenir.
    DEĞERLENDİRME

Etkinlikten sonra çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilir:
    Biraz önce söylediğimiz şarkıda hangi mevsimden bahsettik?
    Sonbaharda çevremizde nasıl değişiklikler olur?
    Biz bu etkinlikte neler yaptık?
    Etkinliğimizde hangi malzemeleri kullandık?
    Yaprakların hangi özelliklerini inceledik?
    İncelediğimiz yapraklarda en çok hangi renk vardı?
    En çok hangi etkinliği sevdiniz?
    Her nesne kaygan mıdır?
    Her nesne pütürlü müdür?
    Sınıfımızdaki yumuşak nesneleri bulup getirir misiniz?

pinarurhal
    Participant

15.10.2018
    Etkinlik Çeşidi: Bütünleştirilmiş Türkçe Dil, Sanat ve Oyun Etkinliği(Büyük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu: 48 Ay (4 YAŞ)
    Etkinlik Adı: Sınıf Kuralları
    KAZANIM VE GÖSTERGELER

Bilişsel Alan
    Kazanım2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
    (Göstergeleri: Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler.)
    Dil Alanı
    Kazanım7.Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar.
    (Göstergeleri:Dinlediklerini/izlediklerini açıklar.)
    Kazanım10.Görsel materyalleri okur. (Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar.)
    Sosyal Ve Duygusal Alan
    Kazanım5. Bir olay veya durumla ilgili olumlu/olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir. (Göstergeleri: Olumlu/olumsuz duygularını sözel ifadeler kullanarak açıklar.
    Kazanım 12. Değişik ortamlardaki kurallara uyar. (Göstergeleri:Kuralların gerekli olduğunu söyler. İstekleri ile kurallar çeliştiğinde kurallara uygun davranır. Nezaket kurallarına uyar.)
    Motor Alan
    Kazanım4.Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.(Göstergeleri:Nesneleri ipe dizer.)
    ÖĞRENME SÜRECİ
    Eğitimci,sınıfa iki adet kukla ile gelir.”Çocuklar bugün sınıfımıza misafir gelmiş.İsimleri Ali ve Ceren.Onların okulda neler yaptıklarını hep birlikte dinleyelim” der ve kaşık kuklalar yardımıyla Ali ve Ceren’in yaşadıklarını anlatmaya başlar.
    Hikaye
    Ali: Günaydın arkadaşım Ceren.
    Ceren: Günaydın Ali

Ali:Ceren,yerde duran çanta senin mi?
    Ceren.: Evet benim.
    Ali: Herkesin çantası masanın üzerinde duruyor.Biri takılıp düşebilir.Çantanı yerden alıp masanın üzerine koymalısın.
    Ceren: Ben hiç öyle düşünmemiştim.Haklısın uyardığın için teşekkür ederim.

Ali: Oyun oynayalım mı Ceren?
    Ceren: Iııım ne oynasak ne oynasak?.Buldum! Legolarla oynayalım.
    Ali:Tamam oynayalım.

Ali: Aaa yemek saati gelmiş.Oyun oynarken zaman çok hızlı geçmiş.
    Ceren:Çok acıktım hemen masaya oturmak istiyorum.
    Ali: Ceren ilk önce oynadığımız oyuncakları toplamalıyız.Sınıfımız çok dağınık olur.Ondan sonra sıraya girip ellerimizi yıkamalıyız.Mikrop kapmamak için yemeklerden önce ve sonra ellerimizi yıkamalıyız.
    Ceren: Unutmuştum ben bunları Ali.Teşekkür ederim.

Ali: Ceren masanın üstündeki kirli peçete senin mi?
    Ceren:Evet
    Ali: Çöpleri çöp kutusuna atmalıyız.Yoksa sınıfımız kirlenir.
    Ceren:Tamam Ali .Bundan sonra çöpleri çöp kutusuna atacağım.
    Ali: Ceren öğretmeni dinler misin?Ne dediğini duyamıyorum.Öğretmenimiz konuşurken onu dinlemeliyiz.Bir şey söylemek istiyorsak elimizi kaldırmalıyız.
    Ceren: Tamam Ali bundan sonra bir şey söylemek istiyorsam elimi kaldıracağım.Böylece öğretmenimiz hepimizi dinleyebilecek.
    Ali: Boyadığım resimde kırmızı rengini kullanmak istiyorum ama kırmızı kalemim yok bulamıyorum.
    Ceren: Kalemin ben de Ali.Ben kullanıyorum.
    Ali:Ceren başkasının eşyasını izin isteyerek kullanmalısın.Başkalarının eşyalarını izinsiz kullandığında sana kızabilirler.Kalemimi bulamayınca çok şaşırdım ve kaybettim sandım.
    Ceren: Özür dilerim Ali.Bundan sonra izin isteyerek alırım.
    Ali:Zaman ne kadar hızlı geçmiş eve gitme saatimiz gelmiş.Öğretmenimiz de hazırlanmamız gerektiğini söyledi.Hadi sandalyelerimizi düzeltelim ve gidelim. Hoşçakal Ceren.
    Ceren: Görüşürüz Ali.
    Eğitimci hıkaye bittikten sonra çocuklara bazı sorular sorar:
    Misafirlerimizin isimleri neydi?
    Ali Ceren’i neden uyardı?
    Ceren Ali’nin kalemini izinsiz aldığında Ali ne hissetmiş olabilir?

Eğitimci çocuklara her biri farklı sınıf kurallarını anlatan boyama sayfalarını çocuklara dağıtır ve resimleri boyamalarını ister.Çocuklar tarafından boyanan sayfaların her biri sağlam olması açısından kartonlara yapıştırılır.Eğitimci cocuklara ip dağıtır ve kartonlardan bu ipi geçirmelerine rehberlık eder. Her çocuk kurallar kolyesini takar ve sıra ile boyadığı resmi sınıf arkadaşlarına gösterir.Resmin hangi kuralı anlattığı hakkında konuşurlar.Eğitimci her gün kolyelerı dağıtır ve her öğrenciyi bir kuralı takip etmek ve arkadaşlarına hatırlatmak için görevlendirir.
    Boyama sayfasında yer alan sınıf kuralları:
    • Sıraya girmek.
    • Okula gelirken arkadaşlarına ve öğretmenine selam vermek.
    • Okuldan giderken arkadaşlarına ve öğretmenine hoşçakal demek.
    • Sınıfta bağırmamak.
    • Oyuncakları toplamak.
    • Sandalyeleri yerine koymak.
    • Öğretmenimizi dinlemek.
    • Arkadaşlarımıza güzel davranmak.
    • Yemek ve etkinliklerden sonra ellerini yıkamak.
    • Hep birlikte konuşmamak.
    • Çöpleri çöp kutusuna atmak.
    • Okula gelince eşyalarımızı yerleştirmek.
    Eğitimci mutlu,üzgün,kızgın ve şaşkın duygu ifadelerinin yer aldığı kağıtları karışık bir şekilde yere koyar.Yedi adım dansını açar ve çocuklardan dans etmelerini ister.Şarkıyı durduğunda bir durum verir ve çocukların bu durum karşısında nasıl hissediyorsa yerden o durum kartını bulup kaldırmasını ister.
    Verilen durumlar:
    • Aileniz sizi lunaparka götürüyor.
    • Arkadaşın okula geldiğinde sana hoşgeldin dedi.
    • Arkadaşın oyuncaklarını toplamana yardım etti.
    • Arkadaşın oyuncağını elinden zorla aldı.
    • Sabah kalktınız ama okula geç kalmak üzeresiniz.
    • Birileri en sevdiğin oyuncağını senden izinsiz almış.
    • Sınıfta herkes aynı anda konuşuyor ve kimseyi duyamıyorsun.
    • En sevdiğin oyuncağın kırıldı.
    • Doğum gününde ailen sana sürpriz yapmış.
    • Arkadaşının en sevdiği oyuncağını kaybettin.
    • Arkadaşın oyuncağını senden izin isteyerek aldı.
    • Arkadaşın seninle bağırarak konuşuyor ve seni dinlemiyor.
    • Sınıfta yerde duran legoya takıldın ve düştün.
    • Tam uykuya dalacakken yüksek sesle müzik açtılar ve uyandın.
    • Yere düştüğünde arkadaşın hemen yanına geldi ve yardım etti.

MATERYALLER
    2 adet kukla ,boyama sayfaları,ip,yapıştırıcı,
    boyama kalemleri, karton,
    duygu ifadelerinin bulunduğu kağıtlar
    SÖZCÜKLER
    Kural,Saygı
    KAVRAMLAR
    Mutlu,Üzgün,Kızgın ,Şaşkın

AİLE KATILIMI
    Mutlu,üzgün,kızgın ve şaşkın duygu ifadeleri eve gönderilir.Ailelerden çocuklarıyla birlikte bir gün içinde yaşadıkları duygu durumlarını çocuklarıyla birlikte gözlemlemeleri istenir.Hangi duygu durumunu ne kadar yaşadılar ise duygu ifadelerinin üzerine çizgi atılır.En çok hangi duygu ifadesini kullandılar ise o ifadenin maskesini yapmaları istenir.
    UYARLAMA

Seçici Konuşma Güçlüğü(Mutizm)
    Dil ve Konuşma Bozukluğu

Yapılan etkinliklerde çocuklara model olunur.Eğitimci normalden biraz daha yavaş ve sakin bir şekilde konuşur.Çocuğa kendini ifade etme süresi tanınır.Yönergeleri anladığından emin olunur.Görsellerle çalışarak daha çok kendilerini ifade etme fırsatı verilir.
    DEĞERLENDİRME

Etkinlikten sonra çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilir:
    Biraz önce yaptığımız etkinlikte nelerden bahsettik?
    Biz bu etkinlikte neler yaptık?
    Etkinliğimizde hangi malzemeleri kullandık?
    En çok hangi etkinliği sevdiniz?
    Neden sıraya giriyoruz?
    Kurallara neden uymalıyız?
    Evinizde de kurallar var mı?
    Sınıfımızda hangi kurallara uyarsak mutlu oluruz?
    Sınıfımızda nasıl davranırsak üzgün oluruz?
    Siz sınıfınızda ne olursa kızarsınız?
    Ne zaman şaşırırız?

Hazalsarialtin
    Participant

EVCİL HAYVANLARI TANIYORUZ
    Okulun Adı: DR. Rıdvan Ege Anaokulu
    Öğretmenin Adı ve Soyadı: Hazal SARIALTIN
    Tarih:08.10.2018
    Etkinlik Çeşidi: Bütünleştirilmiş Türkçe, sanat, oyun ve okuma yazma etkinliği.
    Yaş Grubu(Ay): 60 Aylık

KAZANIM VE GÖSTERGELER
    Bilişsel Gelişim
    K1:Nesne/ durum/ olaya dikkatini verir.
    G: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/ olaya odaklanır.
    K2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
    G: Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminini söyler.
    Dil Gelişimi
    K3: Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar.
    G: Düz cümle kurar.
    K5: Dili iletişim amacıyla kullanır.
    G: Konuşma sırasında göz teması kurar. Konuşmayı sürdürür. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler.
    K7: Dinlediklerini/ izlediklerinin anlamını kavrar.
    G: Dinlediklerini/ izlediklerini açıklar. Dinledikleri/ izledikleri hakkında yorum yapar.
    Motor Gelişimi
    K4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    G: Malzemeleri keser, yapıştırır. Kalemi doğru tutar, kalem kontrolünü sağlar.
    K5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
    G: Müzik eşliğinde dans eder.
    MATERYALLER
    Eva, yapıştırıcı, oynar göz, simler, pullar, artık materyaller, makas ve tahta çubuk.
    SÖZCÜKLER
    Evcil hayvanlar( kuş, köpek, inek, koyun, papağan, kedi, tavşan)
    KAVRAM
    Evcil hayvanlar.
    AİLE KATILIMI
    Evcil hayvanlarla ilgili bir hikaye yazılarak okula getirilmesi istenilir.
    UYARLAMA
    Sınıfımızda ortopedik yetersizliği olan öğrenci için;
    Türkçe etkinliği, sanat etkinliği ve okuma yazma etkinlikleri aynı şekilde uygulanır. Oyun etkinliği için ise çocuğun yaptığı kukla hangisi ise aynı hayvanın kuklasındaki olanlar o öğrencinin yanına gelirler. Arada ortopedik yetersizliği olan çocuğun yeri de değiştirilerek oyunda aktif katılması sağlanır.
    ÖĞRENME SÜRECİ
    Eğitimci çocuklardan “U” şeklinde hazırlanmış sandalyelere oturmalarını ister. Bütün çocuklar yerlerine oturduktan sonra eğitimci bugünkü konumuzun evcil hayvanlar olduğunu, onlar hakkında bilgiler edineceklerini söyler. Eğitimci çocuklara evcil hayvanın ne demek olduğunu açıklar. Açıklama yaptıktan sonra sizce hangi hayvanlar evcil hayvan olabilir diye soru sorar. Çocuklar sırasıyla cevaplarını verir. Eğitimci bu kez de evcil hayvanların çıkardığı sesleri, ne ile beslendiklerini ve nerede yaşadıklarını söyler. Eğitimci çocuklara siz evinizde hayvan besliyor musunuz, beslediğiniz hayvanın ismi ne, hangi yiyecekleri veriyorsunuz diye sorar. Daha sonra eğitimci evcil hayvanlar ile ilgili “ Hayvanları Tanıyoruz” isimli video açar ve çıkardıkları seslerle birlikte izlenilir. Sonra eğitimci evcil hayvanların çıkardığı sesleri çocuklardan taklit etmelerini ister.

(videodaki evcil hayvanlar alınarak düzenlendi)

Eğitimci sanat etkinliği için çocuklardan sandalyelerini alıp masaya geçmelerini ister. Eğitimci çocuklara bugün evcil hayvan kuklası yapacaklarını söyler. Önceden evalara çizilmiş evcil hayvan resimlerini dağıtır. Her çocuğa birer makas verir ve kesmelerini ister. Kestikten sonra eğitimci her çocuğa birer yapıştırıcı dağıtır. Yapay göz dağıtarak yapıştırılması istenilir. Her masaya pullar, simler, artık materyaller dağıtarak kuklalarını istedikleri gibi süslemeleri istenilir. Daha sonra eğitimci her çocuğa birer tane tahta çubuk verir. Eğitimci yardımıyla çocuklar ile birlikte kuklalarının arkasına tahta çubukları yapıştırarak etkinlik tamamlanır.
    Eğitimci çocuklardan sandalyelerini düzeltmelerini ister. Düzeltildikten sonra halının üstüne geçip “ Grubunu Bul” oyunu oynayacaklarını söyler ve çocuklara oyunun kurallarını anlatır. Her çocuk yaptığı kuklaları alır. Eğitimci müzik açar ve çocuklar ellerindeki kuklaları sallayarak ve kukladaki hayvanın sesini taklit ederek istedikleri gibi dans ederler. Müzik durduğunda aynı hayvanın kuklasından olanlar el ele tutuşarak daire olmaları istenilir. Kim farklı hayvanın dairesine girerse o çocuğun yanındaki arkadaşlarının kuklalarına bakarak doğru olan yere geçer. Oyun bu şekilde devam eder.
    Daha sonra eğitimci çocuklardan sandalyelerine oturmalarını ister. “Hangi hayvan hangi yiyeceği yiyor” adlı etkinlik kağıdını dağıtır ve çocuklara bir sütunda hayvanlar, diğer sütunda da yiyecekleri var sizce hangi hayvan hangi yiyeceği yiyor diyerek çocuklardan eşleştirilmesi istenilir. Bu etkinlik bittikten sonra “Hangi hayvan nerede yaşıyor” adlı çalışmayı dağıtır ve çocuklara bir sütunda hayvanlar, bir sütunda da yaşadıkları yerler var sizce hangi hayvan nerede yaşıyor diyerek çocuklardan eşleştirilmesi istenilir.

DEĞERLENDİRME
    Biraz önce izlediğimiz belgeselde hangi hayvanlar vardı?
    Yaptığın kukla hangi hayvandı?
    Maymun ne ile besleniyor?
    Köpek nerede yaşıyor?

Hazalsarialtin
    Participant

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ ÖĞRETİMİ PROGRAMI
    YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI

Okulun Adı: DR. Rıdvan Ege Anaokulu
    Öğretmenin Adı ve Soyadı: Hazal SARIALTIN
    Tarih: 15.10.2018

13.00- 13.15: Güne Başlama Zamanı
    “U” şeklinde oturarak hafta sonu neler yaptıkları ile ilgili sohbet edilir.
    13.15- 14.30:Oyun Zamanı
    Öğrenme merkezlerinde oyun.
    14.30- 15.00:İkindi, Temizlik
    15.00-17.00: Etkinlik Zamanı
    “Gece ve gündüz” isimli bütünleştirilmiş Türkçe, sanat, oyun ve fen ve doğa etkinliği.
    17.00-17.30: Günü Değerlendirme Zamanı
    “U” şeklinde oturarak bugün yaptıklarımız hakkında konuşulur.
    17.30-18.00: Eve Gidiş
    Çocukların hazırlanmaları tamamlanır ve vedalaşılır.

Genel Değerlendirme
    Çocuk Açısından: çocuklar için hem eğlendikleri hem de öğrendikleri bir gün oldu. Özgün ürünler ortaya çıkarıldı.
    Öğretmen Açısından: çocuklar ile beraber eğlenceli ve dolu bir gün geçirildi. Oyunun içinde aktif olarak yer alındı.
    Program Açısından: belirlenen kazanım ve göstergelere uygun olarak etkinlikler planlandı ve uygulandı. Uygulamada herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

GECE VE GÜNDÜZ
    Etkinlik Çeşidi: Bütünleştirilmiş Türkçe, sanat, oyun ve fen ve doğa etkinliği.

KAZANIM VE GÖSTERGELER
    Bilişsel Gelişim
    K1:Nesne/ durum/ olaya dikkatini verir.
    G: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/ olaya odaklanır.
    K2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
    G: Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminini söyler.
    Dil Gelişimi
    K3: Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar.
    G: Düz cümle kurar.
    K5: Dili iletişim amacıyla kullanır.
    G: Konuşma sırasında göz teması kurar. Konuşmayı sürdürür. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler.
    K10: Görsel materyalleri okur.
    G: Görsel materyalleri inceler.
    Motor Gelişimi
    K4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    G: Malzemeleri yırtar. Malzemeleri yapıştırır.
    K5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
    G: Müzik eşliğinde dans eder.
    Öz Bakım Becerileri
    K1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular.
    G: Elini yıkar, tuvalet gereksinimine yönelik işleri yapar.

MATERYALLER
    Fon karton, elişi kağıtları, artık materyaller, yapıştırıcı, fener ve Dünya maketi.
    SÖZCÜKLER
    Güneş, ay, gece, gündüz, yıldız.
    KAVRAMLAR
    Gece ve gündüz
    AİLE KATILIMI
    İnternetten gece ve gündüz resimleri bularak ailelerin yardımı ile poster oluşturulup okula getirilmesi istenilir.
    UYARLAMA
    Sınıfımızda hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenci için;
    Türkçe etkinliği “gündüz mü gece mi” isimli eğitici video 2 3 kez daha o öğrenciye özel olarak izletilir. Sanat etkinliği için eğitimci yardımıyla kağıtlar kesilir ve yapıştırılmasına yardım edilir. Oyun etkinliği için o öğrenciye ek süre verilir. Fen ve doğa etkinliği için deney 2 kere yapılır.
    ÖĞRENME SÜRECİ
    Eğitimci çocuklardan “U” şeklinde hazırlanmış sandalyelere oturmalarını ister. Bütün çocuklar yerlerine oturduktan sonra eğitimci bugünkü konumuzun “gece ve gündüz” olduğunu söyler. Eğitimci gece ve gündüzün ne demek olduğunu, nasıl oluştuğunu açıklar. Açıklama yaptıktan sonra siz gece olduğunda neler yapıyorsunuz veya gündüz olduğunda neler yapıyorsunuz gibi sorular sorar. Çocuklar sırasıyla cevap verir. Eğitimci bu kez de gece olduğunda hava nasıl oluyor, ay ve yıldızlar çıkıyor mu gibi sorular sorar. Gündüz olduğunda hava nasıl oluyor, bulutlar ve güneş çıkıyor mu gibi sorular sorar. Bu şekilde kısa bir sohbetin ardından “gündüz mü gece mi” isimli eğitici video izlenir ve videonun sonunda çocuklara bazı sorular sorularak etkinlik bitirilir.

Eğitimci sanat etkinliği için çocuklardan sandalyelerini alıp masaya geçmelerini ister. Eğitimci çocuklara bugün gece ve gündüz resmi yapacaklarını söyler. Eğitimci sınıfı ikişer kişilik gruplar halinde böler. Bir kişi gece bir kişi gündüz olur. Önlerine de içi boş gece ve gündüz resmi koyulur. Eğitimci her masaya elişi kağıtları, artık malzemeler ve yapıştırıcı koyar. Çocuklardan da bu malzemeleri kullanarak içi boş olan gece ve gündüz resimlerini yırtma yapıştırma yöntemini kullanarak tamamlanmasını ister. Tamamlandıktan sonra da iki kişinin yaptığı resimler kartona yapıştırılarak etkinlik bitirilir.
    Eğitimci çocuklardan sandalyelerini düzeltmelerini ister. Düzelttikten sonra halının üstüne geçip gece ve gündüz oyunu oynayacaklarını ve bu oyunu grup halinde oynayacaklarını söyler. Eğitimci oyunun kurallarını anlatır. Eğitimci önceden hazırlamış olduğu bir beyaz ve bir siyah fon kartonlarını mukavvanın üzerine yapıştırarak duvara yan yana asar. Çocukları iki gruba ayırır ve bir grup gece bir grup gündüz olur. Beyaz fon karton gündüz siyah fon karton gece olduğu çocuklara söylenir. Daha önceden hazırladığı güneş ve bulut resimlerinden 16 tane ve ay ve yıldız resimlerinden 16 tane yere karışık bir şekilde koyar. Çocuklara müzik açıldığında gece grubu yerdeki gece olan kartları alıp siyah kartona yapıştırılması istenilir. Gündüz grubu gündüz kartlarını alıp beyaz kartona yapıştırılması istenilir ve müzik durduğunda en çok hangi grubun kartonu dolduysa o grup kazanır. Oyun bu şekilde devam eder.
    Daha sonra eğitimci bütün çocukları yere alarak daire olmalarını ister. Bu sırada eğitimci karanlık bir ortam sağlar. Eğitimcide hemen yanlarına oturarak bugün size gece ve gündüz deneyi yapacağını söyler. Eğitimci çocuklara “uzay burası gibi çok karanlık bir yer olurdu eğer güneş olmasaydı diyerek eğitimci feneri yakar. Bu arada eğitimci çocuklardan feneri güneş yerine koymalarını ister. Eğitimci dünya marketini kendi ekseni etrafında döndürürken bir taraftan da fenerle dünya maketinin üstüne yansıma yapar. Daha sonra, dünya maketini sabit tutarak çocuklara neresi gündüz neresi gece diye sorulur. Eğitimcide “ Dünya’nın güneşe dönük tarafı gündüz, güneşi görmeyen tarafı ise gece olur” diye açıklama yaparak etkinliği sona erdirir.

DEĞERLENDİRME
    Bugün sizi üzen/ mutlu eden/ kızdıran bir şey oldu mu? Söylemek ister misiniz?
    Gece ve gündüz oyununu başka nasıl oynayabiliriz?
    Güneş olmasa ne olurdu?
    Ay olmasa ne olurdu?

songululuturk
    Participant

HAYVANLAR
    Etkinlik çeşidi: Bütünleştirilmiş fen, oyun ve Türkçe etkinliği (büyük grup)
    Yaş grubu: 5 yaş
    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ:
    Bilişsel gelişim ile ilgili kazanımlar ve göstergeleri:
    Kazanım1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.( göstergeleri: dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
    Kazanım2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.( göstergeleri: nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler.)
    Kazanım5. Nesne veya varlıkları gözlemler.( göstergeleri: nesne/varlığın adını, dokusunu .. söyler.)
    Kazanım17. Neden-sonuç ilişkisi kurar.(göstergeleri: bir olayın olası sonucunu söyler.)
    Dil gelişimiyle ilgili kazanımlar ve göstergeleri:
    Kazanım8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.( göstergeleri: dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.)
    Motor gelişimiyle ilgili kazanımlar ve göstergeleri:
    Kazanm1. Yer değiştirme hareketleri yapar.( göstergeleri: yönergelere uygun hareket eder.)
    MATERYALLER:
    Farklı hayvan resimleri, fon kartonu, yapıştırıcı, büyüteç
    SÖZCÜKLER
    Hayvanları koruma günü, veteriner, aşı, barınak
    KAVRAMLAR
    Canlı- cansız (zıt kavramlar)
    AİLE KATILIMI
    Çocuklarınız ile apartman girişlerine kaplar içerisinde su ve mama bırakabilir, belirli aralıklarla yenileyebilirsiniz. Hayvanları nasıl koruyabileceğiniz hakkında, hayvanların hayatımızdaki önemi hakkında sohbetler edebilirsiniz.
    UYARLAMA
    Öğrenme sürecinde verilen yönergelerde daha yavaş ve sakin konuşulur. Oyun etkinliğinde verilen yönergelere öğretmende eşlik ederek model olur.
    ÖĞRENME SÜRECİ:
    Hangi hayvanları gördünüz? Görüyorsunuz?
    Evinde hayvan olan var mı? ( bazı hayvanlar insanlarla birlikte yaşar. Onları evimize besleriz. Kuş, kedi, köpek, akvaryumlarda yaşayabilen balıklar gibi..)
    Okula gelirken yolda hiç hayvan görüyor musunuz? Ne yapıyorlar?
    Doğada insanlarla birlikte neler yaşar? Hayvanlar ve bitkiler olabilir mi? ( Bitki ve hayvanlarda insanlar gibi doğada yaşarlar. )
    Sizce canlı ne demek olabilir? ( canlılar nefes alırlar, Beslenirler, hareket ederler. O halde İnsanlara, bitkilere ve hayvanlara canlı diyebilir miyiz?) Peki hayvanlar nasıl hareket eder?
    Hayvanlarda insanlar gibi uyurlar mı? Hayvanlar nerelerde yaşıyorlar? (insanlar gibi hayvanlarında korunmak ve yaşamlarını sürdürebilmek için evleri vardır. Hayvanların evlerine ne diyoruz? Hayvanların bir kısmı ormanlarda yaşar, sincaplar, kuşlar ve maymunlar yuvalarını ağaçlara yapar. Tavuklar, horozlar kümeslerde yaşar. Bazı hayvanlarda suda yaşar, denizde göllerde mesela balıklar. Hayvanların evlerine barınak diyoruz.)
    Hayvanları koruma gününü duydunuz mu? Neden böyle bir gün var? Önemi ne olabilir?
    Hayvanları korumak neden önemlidir? ( hayvanlar insanların en yakın dostlarıdır, etleriyle, sütleriyle, yumurtalarıyla, ballarıyla insanları beslerler. Onlarında bizim gibi canlı olduğunu unutmamalıyız. Onlarında korunmaya ve sevilmeye ihtiyaçları vardır.)
    Bizler hastalandığımızda doktora gideriz. Peki hayvanlar hastalanır mı? Hastalanınca onlara kim bakar?
    Soru-cevap şeklinde sohbet edilir. Bahçeye çıkıp, bahçede bulunan hayvanlar gözlemlenir. Büyüteç ile toprak içindeki böcekler, karıncalar incelenir. Kuşların bir okulu olsaydı, nasıl olurdu? En çok hangi etkinliği severlerdi? Bunun hakkında sohbet edilir.
    ‘’Hayvanlar geziyor’’ oyunu oynanır.
    Öğretmenin verdiği yönergeleri çocuklar yan yana veya arka arkaya yürüyerek yaparlar.
    ‘’Kurbağa gibi sıçrayalım’’ çocuklar ellerini yere koyarlar, ellerine dayanarak iki ayağını öne sıçratırlar; sonra da ayaklarına dayanarak iki elini ileriye koyarlar.
    ‘’ördek olalım, onun gibi yürüyelim’’ çocuklar yere çömelirler, ayak bileklerinden tutarlar; sağa sola sallanarak ördekler gibi badi badi yürürler.
    ‘’Maymun olalım, onun gibi yürüyelim, sıçrayalım.’’ Çocuklar dizlerini biraz bükerler, gözdelerini öne doğru eğerler; kollarını yanlarına dümdüz ve gevşekçe sarkıtırlar. Kollar sallanıp, ayaklar hareket ettirilebilir.
    ‘’aslan olalım’’ çocuklar dört ayak durumuna geçerler. Her çocuk sağ elini öne atarken sol ayağını öne atar; sol elini öne atarken sağ ayağını da öne atarken kükreme sesleri çıkartır.
    ‘’tavşan olalım’’ çocuklar dört ayak durumuna gelir. tavşan gibi sıçrar.
    ‘’kelebek olalım’’ çocuklar kollarını yana açıp kanat çırpar gibi sallayarak serbestçe ve çarpışmadan koşarlar.
    Sınıfa geçilir ve bahçede gözlemlenenler hakkında sohbet edilir. İnceledikleri hayvanları çizmeleri istenir. Dikkatlerini toparlamaları için tekerlemeler sorulur.
    • Uzun ayaklı, havucu çok sever. (tavşan)
    • Kanatları rengarenk, o uçarken sen de seyret (kelebek
    • Havada uçar vız vız, biz onun balını yeriz. (arı)
    • Bahçede kırda dolaşır, evini sırtında taşır. (kaplumbağa)
    Sınıfta incelenen hayvan resimleri kesilerek fon kartonuna yapıştırılır. Hayvanları neden korumamız gerektiği ve onlara nasıl davranmamız gerektiği hakkında çocukların söylediklerini resimlerin altlarına yazılıp yapıştırılır. Hayvanları koruma günü için panomuza afiş hazırlanır.
    DEĞERLENDİRME:
    Etkinlik sürecinde çekilen fotoğraflar incelenir. Aşağıdaki sorularla da değerlendirme süreci gerçekleştirilir.
    Hayvanları incelerken neler hissettiniz?
    En çok neye şaşırdınız?
    Hayvanlar geziyor oyununu oynarken eğlendiniz mi?
    Oyunu oynarken hayvanlar gibi hareket etmek zor muydu?
    Çocukların gözlemleri hakkında sohbet edilir. Çok şaşırdıkları, merak ettikleri veya gözlem sırasında ilginç bir olayla karşılaşıldıysa bunun hakkında sohbet edilir.

songululuturk
    Participant

DUYGULARIMIZ
    Etkinlik çeşidi: Bütünleştirilmiş Türkçe ,drama, oyun etkinliği(büyük grup)
    Yaş grubu: 5 yaş
    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    Dil gelişimiyle ilgili kazanımlar ve göstergeleri
    Kazanım7. Dinlediklerinin\izlediklerinin anlamını kavrar. (göstergeleri: sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri, izledikleri hakkında yorum yapar.)
    Sosyal ve duygusal gelişimle ilgili kazanımlar ve göstergeleri
    Kazanım4. Bir olay veya durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. (göstergeleri: başkalarının duygularını söyler. Başkalarının duygularının nedenlerini söyler.)
    Kazanım5. Bir olay veya durumla ilgili olumlu/ olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir. ( göstergeleri: olumlu/olumsuz duygularını sözel ifadeler kullanarak açıklar.)
    MATERYALLER:
    Durum kartları, (mutlu,üzgün,şaşkın,korkmuş,kızgın) yüz ifadelerinin olduğu resimler
    SÖZCÜKLER:
    Duygu, duygular
    KAVRAMLAR:
    Mutlu, üzgün, şaşkın, korkmuş, kızgın (duygu)
    ÖĞRENME SÜRECİ:
    • Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
    • Sizi en çok mutlu eden şey ne?
    • Sizi en çok üzen şeyi söyler misiniz? Nedir?
    • Peki hiç kızgın olur musunuz? Sizi ne kızdırır?
    • Başka hangi duyguları hissederiz?
    • Bizi neler korkutur? Vücudumuzda başka hangi değişiklikler olur? Soruları sorularak hangi duyguları hissedebileceğimiz hakkında güne başlama zamanında sohbet edilir.
    Sınıftaki merkezlere farklı yüz ifadelerinin olduğu kitaplar yerleştirilir. Çocukların kitapları incelemeleri beklenir. Resimlerde gördükleri yüz ifadelerinin, neden mutlu olabileceği, neden korkmuş olabileceği, neden üzgün olabileceği gibi birbirleriyle sohbet etmeleri için rehberlik edilir.
    Tekerleme söylenir ve ‘’aynayı ne için kullanırız’’ diye sorulur ve ‘’aynalar ne söyler’’ drama etkinliğinin nasıl yapılacağı açıklanır.
    Çocuklar çift olurlar ve eşleriyle karşılıklı olarak sıralanırlar, yüzlerini birbirlerine dönerler. A ve B grubu olurlar. A grubu okunan duruma uygun olarak duygularını ifade eder, bedenlerini hareket ettirerek, jest ve mimiklerini kullanarak. B grubunda bulunan eşler ise ayna görevini görürler, A grubunda bulunan eşlerinin yaptıklarını aynen yansıtırlar. Bu iki grup arasında dönüşümlü olarak yapılır. Drama etkinliğinden sonra oyun etkinliğine geçilir.
    Mutlu/üzgün/ şaşkın/korkmuş/kızgın yüz ifadelerinin resimleri sınıf içerisinde yere konulur. Kısık sesle müzik açılır. Öğretmenin okuduğu hikayede boş bırakılan yerlerde ( duyguların ifade edildiği) çocukların uygun olan duyguyu resimlerini yerden almaları beklenir. Oyun bu şekilde hikaye bitene kadar devam eder.
    Tekerleme:
    İki elim iki kolum yanaklarım var,
    Her insanda bir burun bir de ağız var,
    Sen hiç gördün mü üç kulaklı bir adam,
    Olur mu hiç üç kulak dön de aynaya bak hey!
    Olur mu hiç üç burun dön de aynaya bak hey!
    Durum kartları:
    1.durum: sevimli ayıcık ormanda gezinirken ayağına kocaman bir diken batar. Ayağına diken batan ayıcık mutlu mu olur yoksa mutsuz mu?
    2.durum: Ayşe oyuncaklarıyla oynarken arkadaşı Ahmet, Ayşe’den izin istemeden oyuncaklarını alır. Ayşe bu duruma sinirlenip kızar mı yoksa kızmaz mı?
    3.durum: her yeri bembeyaz karlar kaplar. Çocuklar bahçeye çıkar ve kar topu oynamaya başlarlar. Çok eğlenirler ve kardan adam yapmaya karar verirler sizce çocuklar mutlu mudur yoksa mutsuz mu?
    4.durum: hayvanlar ormanda gezintiye çıkarlar, yürürler, yürürler ve ormanın derinliklerine kadar gelirler. Birden daha önce duymadıkları bir ses gelir. Bu sesi duyduklarında ne hissederler korkmuşlar mıdır? Şaşırmış olabilirler mi?
    Hikaye:
    Ali annesine arkadaşlarıyla dışarda oyun oynamak istediğini söyler. Annesi oyuncaklarını toplamadığı için göndermek istemez. Odasını topladıktan sonra gidebileceğini söyler. Ali çok …. Ne yapar? ( kızar/üzülür) Odasını topladıktan sonra oyun oynamaya gider. Uzun zamandır görmediği arkadaşını görür. Arkadaşını görünce ne hisseder? Ali çok …( mutlu/şaşırır). Beraber oyun oynamaya başlarlar ve ali çok…(mutlu olur). Bir süre sonra arkadaşını annesi eve çağırır. Arkadaşı erken gitmek zorunda kalır ve ali çok.. (üzülür). Arkadaşı daha sonra tekrar oynayabileceklerini söyler ve vedalaşırlar.
    AİLE KATILIMI:

UYARLAMA: ( dil ve konuşma bozukluğu riski)Öğrenme sürecinde verilen yönergelerde daha yavaş ve sakin konuşulur. Çocuğun ifade ettikleri yeni sözcükler ile genişletilir.
    DEĞERLENDİRME:
    Şu anda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
    Etkinlikleri yaparken neler hissettiniz?
    Drama etkinliğini yaparken arkadaşlarınızın yaptıklarının aynısını yaparken nasıl hissettiniz?

Sevde Bucak
    Participant

08.10.2018
    RENKLERLE ÖĞRENİYORUM
    Etkinlik Çeşidi:Türkçe, Matematik, Sanat ve Müzik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu:48 Ay
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1:Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri:Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır.
    Kazanım 5:Nesne veya varlıkları gözlemler.
    Göstergeleri:Nesne/varlığın rengini, sesini, yapıldığı malzemeyi, miktarını ve kullanım amaçlarını söyler.
    Kazanım 6:Nesne veya varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.
    Göstergeleri: Nesne/varlıkları rengine göre eşleştirir.
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 1:Sesleri ayırt eder.
    Göstergeleri:Sesler arasındaki benzerlik ve farklılıkları söyler.
    Kazanım 2:Sesini uygun kullanır.
    Göstergeleri:Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/ şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.
    MOTOR GELİŞİMİ
    Kazanım 4:Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri: Nesneleri toplar.
    Kazanım 5:Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
    Göstergeleri:Nesneleri ve vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar.
    MATARYELLER
    Plastik bardak, keçeler, farklı bakliyatlar, bant, artık materyaller, küçük ponponlar, pet şişe ve cd çalar.
    SÖZÜKLER
    Marakas, ana renkler (kırmızı, mavi, sarı), az, çok.
    KAVRAMLAR
    Az-Çok ve Renkler
    ÖĞRENME SÜRECİ
    •Öğretmen sınıf içerisine ellerinde ana renkler (sarı, kırmızı, mavi) olan bir takım eşyalar ile gelir ve çocuklarla sohbet etmeye başlar.
    o Çocuklar ellerimde gördüğünüz nesnelerin renklerini biliyor musunuz? Diyerek sohbete başlanır. Öğretmen çocuklara şu soruları yöneltir;
    o Sınıfımızda ana renkleri içeren nesneleri sayar mısınız?
    o Bu nesnelerden birkaç tanesini toplayıp masaya getirir misiniz? Bu getirdiğiniz nesnelerden hangisi daha çok hangisi daha az?
    o Ana renkleri çevremizde başka nerelerde görebiliriz? Soruları yöneltilir.
    •Daha sonra çocuklara öğretmenin önceden hazırlamış olduğu ana renklerin bulunduğu renkteki pet şişeler ve farklı miktardaki ponponlar masaya konur. Öğretmen çocuklardan ponponları aynı renk ile eşleşen pet şişelerin içerisine atmaları istenir. Daha sonra öğretmen çocuklardan pet şişeleri incelemelerini ister ve farklı miktarda olan ponponların hangi pet şişede az ya da çok miktarda olduğunu söylemelerini ister. Çocukların katılım, istek ve ihtiyaçlarına göre etkinlik tekrarlanabilir.
    •Daha sonra öğretmen masaya plastik bardak, farklı artık materyal, bakliyat ve bant getirir. Çocuklara yapacakları ritim aleti marakas hakkında bilgiler verir ve her çocuğa verilen malzemeler ile marakaslar yapılmaya başlanır. Daha sonra dışını çocukların istedikleri şekilde süslemelerine fırsat verilir. Yapılan marakaslar sonucunda sıra ile çocuklardan marakasları çalmalarını istenir ve aralarındaki ses farklarını gözlemlemeleri istenir ve hangisinden daha az hangisinden daha çok ses çıktığı gözlemlenir ve sınıf ile birlikte tartışılır.
    •Marakas yapımı bittikten sonra her çocuk marakasını alarak u şeklinde oturtturulur. Öğretmen tarafından belirlenen ‘’Renkleri Öğreniyorum’’şarkısı cd çalar eşliğinde ve öğretmen yardımı ile hep birlikte söylenir. Bu sırada da marakaslar ile şarkıya ritim tutulur. Ana renklerin geçtiği bölümlerde marakasların kapakları hangi renge uygunsa şarkı içerisinde geçen renk kısmında marakaslar daha şiddetli bir şekilde çalınır. Böylelikle öğrenme merkezimiz olan müzik merkezimize yeni bir müzik aleti eklenmiş oldu.
    RENKLERİ ÖĞRENİYORUM
    La la la la la la la la la la la la La la la la la la la la la la la la hey
    La la la la la la la la la la la la La la la la la la la la la la la la
    Haydi, gel beraber bir resim yapalım
    Beyaz bir kâğıdı rengârenk boyayalım
    Kırmızı bir kulübe yapalım
    Gökyüzünü maviye boyayalım
    Köşeye de sarı bir güneş yapalım
    Haydi, gel beraber bir resim yapalım
    UYARLAMA
    Sınıfta Görme Yetersizliği Olan Bir Çocuk Varsa;
    •Etkinlik sırasında görme yetersizliği olan çocuğa gereksinim duyulan miktarda ipucu verilir. Bulunan farklı sayılardaki materyalleri dokunarak hangisini az ya da çok olduğunu bulmasına yardımcı olunur. Marakas ile belirgin şekilde fazla olan ses ve az olan ses sıra ile çalınır arasındaki farkı hissetmesi sağlanır ve çocuk ile nedenleri hakkında sohbet edilir.
    DEĞERLENDİRME
    •Bugün hangi konuda sohbet ettik?
    •Çevremizde çok gürültü ve az gürültü çıkaran neler vardır?
    •Bugün etkinlikleri yaparken neler hissettiniz?
    •Marakas gibi sallayarak çalınan başka hangi aletler vardır?
    AİLE KATILIMI
    •Ailelere, çocuklar ile birlikte çevrelerinde gördükleri ana renklerdeki nesneleri gözlemlemeleri istenir ve hangi renkleri daha çok hangilerini daha az gördükleri hakkında sohbet etmeleri istenir. Daha sonra ana renkler ile çocuk-aile işbirliği içerisinde serbest resim çalışması yapılması istenir ve ertesi gün okula getirilmesi istenir. Yapılan resimler hakkında sınıfta sohbet edilir.

Sevde Bucak
    Participant

15.10.2018
    KAMP YAPIYORUZ
    Etkinlik Çeşidi: Drama ve Hareketli Oyun(Büyük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu: 48 Ay
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir.
    Göstergeleri: Probleme çeşitli çözüm yolları önerir. Çözüm yollarından birini seçer. Seçtiği çözüm yolunu dener.
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 1: Sesleri ayırt eder.
    Göstergeleri: Sesin kaynağının ne olduğunu söyler.
    MOTOR GELİŞİMİ
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
    Göstergeleri: Yönergeler doğrultusunda yürür. Engelin üzerinden atlar. Belli bir yüksekliğe tırmanır.
    MATARYELLER
    Mavi renkte çöp poşeti, taşlar, küçük odun parçaları, yapraklar büyük ve küçük oltalar ve balıklar, çeşitli meyve çıktıları, ses ve hayvan efekti olan cd ve cd çalar.
    SÖZÜKLER
    Ada, Kamp, Olta, Büyük, Küçük, Hızlı, Yavaş
    KAVRAMLAR
    Hızlı, Yavaş – Büyük, Küçük
    ÖĞRENME SÜRECİ
    •Sınıf ortasına öğretmenin önceden hazırlamış olduğu birbirlerine birleştirilmiş mavi çöp poşetleri getirilir ve sınıfın ortasına serilir. Çocuklar poşetin etrafında toplanır. Bütün çocuklar poşetten tutarlar ve poşet sallanır ve dalga oluşturulur. Bu sırada deniz ve dalga sesi efekti kullanılır. Çocuklar poşetin yani denizin üzerinde yüzmeye başlarlar. Öğretmen burada hızlı ve yavaş yüzüyoruz gibi komutlar verebilir. Bu sırada denizin içerisinde bulunan öğretmen tarafından önceden kesilmiş büyük ve küçük şekilde ki balıklar toplanır ve balık poşetine konur.
    •Öğretmen kaptan rolüne girer ve bir adaya geldiklerini söyler. Kaptan ‘’Burada bir nehir var karşı tarafta da güzel ağaçlar var, nasıl karşıya geçebiliriz?’’der. Çocuklar önerilerini söyledikten sonra birkaç tane öneri ile karşıya geçilir. Nehir geçildikten sonra meyve ağaçlarına ulaşmak için gidilen yollarda birkaç engel ile karşılaşırlar. Öğretmen burada yollara bir takım engeller koyar ve üzerinden atlayarak engellerin üzerinden geçilir. Engellerin üzerinden geçildikten sonra hızlı ve yavaş yürüme hareketleri yapıldıktan sonra meyve ağaçlarına ulaşılır ve ağaçlardan meyveler toplanır ve meyve poşetine konur.
    •Kaptan ‘’Akşam oluyor. Bir kamp kurmalıyız. Hangi malzemelerden kamp kurabiliriz der. Çocukların önerdikleri ve öğretmenin önceden getirdikleri taşlar yapraklar da kullanılarak kamp kurulur. Daha sonra öğretmen cd çalardan farklı hayvan sesleri efekti olan cd yi açar. Hayvan seslerinin hangi hayvana ait olduğunu tahmin ederler. Gece bu seslerle uyunur. Sabah uyanılır ve adanın en yüksek tepesine tırmanılır. Tırmanırken yine birçok engeller ile karşılaşılır ve bu engelleri aştıktan sonra tepeye tırmanan çocuklar çığlık atar. Herkes tepeye tırmandığında hep birlikte çığlık atılır.
    •Öğretmen ‘’Aldığım bir habere göre adada yakalayıp gıdıklayan bir canlı varmış. Tepeden inerken dikkat edin’’der. Öğretmen adadaki gıdıklayan canlı rolüne girer. Öğretmen yakaladığı çocukları gıdıklayarak yakalama oyunu oynarlar. Öğretmen rolden çıkar ve ‘’Gıdıklayan bu canlıyı nasıl yakalayabiliriz?’’ sorusunu sorar. Çocuklardan gelen cevaplara göre gıdıklayan canlıya zarar vermeyen bir yöntem seçilir ve öğretmen geri role girerek seçilen yöntemle öğretmen (gıdıklayan canlı) yakalanmaya çalışılır.
    •Dağılan sınıf iş birliği içerisinde toplanır.
    •Öğretmenin önceden hazırlamış olduğu büyük ve küçük boyuttaki balık ve oltalar getirilir. Sınıf iki gruba ayrılır. Bir gruba oltalar bir gruba da balıklar verilir ve öğretmenin yönergesiyle kendi aralarında konuşup anlaşarak hangi çocuk büyük ve küçük olta ya da balık olmak istiyorsa seçip bu iki simgeyi boyunlarına asmalarını ister. Öğretmenin açıklaması ile küçük oltalar küçük balıkları büyük oltalar da büyük balıkları yakalamaya çalışır. Bu sıra da öğretmen yavaş – hızlı gibi yönergelerini söyleyerek olta olan çocuklar bu şekilde balık olan çocukları yakalamaya çalışırlar.
    •Dağılan sınıf iş birliği içerisinde toplanır.
    UYARLAMA
    Sınıfta Ortopedik Yetersizliği Olan Bir Çocuk Varsa
    •Öğretmen kamp kurma macerası sırasında ortopedik yetersizliği olan çocuğa bir görev verir. Bu görev sırasında çocuktan yön bulmaları için pusula görevi verir ve yolculuk sırasında hangi yönden gitmeleri gerektiğini söylemesini ister. Olta ve balık oyununda ise hakem görevi verir ve oltalar (çocuklar) tarafından yakalanan balıkları (çocukları) gözlemlemesini ve dile getirmesini ister.
    DEĞERLENDİRME
    •Öğretmen öğrencilere resim kâğıdı verir ve bugüne dair neler hissettiklerini resimlemelerini ister. Daha sonra sırayla çocuklara söz vererek çizdikleri resimleri anlatmalarını ister ve bir de sözlü olarak neler hissettiklerini anlatmalarını ister.
    AİLE KATILIMI
    •Öğretmen ailelerden çocuklar ile birlikte dışarıda bulunan büyük ve küçük nesneler bulmalarını ister. Daha sonra bu nesneleri okula getirmelerini söyler ve sınıfla birlikte bu nesneler incelenir. Öğretmenin önceden hazırlamış olduğu hızlı ve yavaş olan hayvanların bulunduğu boyama kağıdı verilir ve aile ile birlikte boyamalarını ister.

Dilek Yilmaz
    Participant

10 Ekim 2018
    SONBAHAR GELDİ
    Etkinlik Çeşidi: Bütünleştirilmiş Büyük Yaş grubu Etkinliği (Türkçe, sanat, drama)
    Yaş Grubu: 5 yaş
    KAZANIMLAR
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.

Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
    Göstergeleri: Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler. Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.

Kazanım 5. Nesne veya varlıkları gözlemler.
    Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu söyler.

Kazanım 8. Nesne veya varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
    Göstergeleri: Nesne/varlıkların rengini, şeklini, büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu karşılaştırır.
    Kazanım 15. Parça-bütün ilişkisini kavrar.
    Göstergeleri: Bir bütünün parçalarını söyler. Bütün ve yarımı gösterir. Bir bütünü parçalara böler. Parçaları birleştirerek bütün elde eder.
    Kazanım 17. Neden-sonuç ilişkisi kurar.
    Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 1. Sesleri ayırt eder.
    Göstergeleri: Sesin geldiği yönü söyler. Sesin kaynağının ne olduğunu söyler. Sesin özelliğini söyler.

Kazanım 2. Sesini uygun kullanır.
    Göstergeleri: Konuşurken nefesini doğru kullanır. Konuşurken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.

Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır.
    Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Duygu ve düşüncelerinin nedenlerini söyler.

Kazanım 7. Dinlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir.

Kazanım 10. Görsel materyalleri okur.
    Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. Görsel materyalleri kullanarak olay, öykü gibi kompozisyonlar oluşturur.

SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 3. Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
    Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.

Kazanım 5. Bir olay veya durumla ilgili olumlu/olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir.
    Göstergeleri: Olumlu/olumsuz duygularını sözel ifadeler kullanarak açıklar.

Kazanım 15. Kendine güvenir.
    Göstergeleri: Kendine ait beğendiği ve beğenmediği özelliklerini söyler. Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiği durumlarda farklı görüşlerini söyler. Gerektiğinde liderliği üstlenir.

MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar.
    Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar.

Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri: Nesneleri toplar. Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser, yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
    Göstergeleri: Basit dans adımlarını yapar. Müzik ve ritim eşliğinde dans eder. Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar. 
    ÖĞRENME SÜRECİ
    Öğretmen çocukları etrafına toplayarak halıda daire şeklinde otururlar. Öğretmen doğa seslerinin olduğu fon müziğini açar ve çocuklarla sohbete başlar. Onlara ‘hangi mevsimleri bildiklerini’, ‘mevsimlerin özelliklerini’’şuan hangi mevsimde olduğumuzu’, ‘bu mevsimde neler giydiklerimizi’ ve ‘bu mevsimde hangi doğa olayları olduğunu’ sorar. Daha sonra öğretmen en sevdiği mevsimi ve nedenini söyler. Ardından çocukların da sıra ile sevdikleri mevsimleri ve neden sevdiklerini söylemelerini ister. Sohbet bittikten sonra öğretmen çocukları ayağa kaldırır. ‘Sonbahar’ isimli parmak oyununu oynatır. Parmak oyununu öğretmen söylerken çocuklar eşlik eder. Aynı zamanda fon da parmak oyunun müziği çalar. Parmak oyunundan sonra ‘Ceren’in Mevsim Bahçesi’ adlı hikaye okunur. Hikaye bitiminde çocuklara sorular sorulur. Ardından hep beraber bahçeye çıkılır. Ağaçlar ve yaprakları incelenir. Kuru ve yaş olan yapraklar, büyük ve küçük yapraklar, yaprakların renkleri hakkında sorular sorulur. Çocuklar kendilerine farklı yaprak çeşitleri toplarlar. Sınıfa gelindiğinde çocuklar yaprakları ile masalara otururlar. Öğretmen çocuklardan yapraklarını ikiye kesmelerini ister. Yaprakları kesen çocuklar birbirinden uzak olarak yaprakları kağıtlarına yapıştırırlar. Ardından çocuklar pastel boyalarını alırlar. Öğretmen çocuklardan kağıtlarındaki yaprakların diğer yarılarını çizmelerini ister. Resimleri biten çocuklar tekrar daire şeklinde otururlar. Sıra sıra bütün çocuklar resimlerini arkadaşlarına gösterirler. Gösterdikleri yaprak resimleriyle kendi yaprak hikayelerini oluşturarak sınıfa anlatırlar. Çalışma bittikten sonra öğretmen çocuklardan sınıfı toplamalarını ister. Sınıf toplandıktan sonra öğretmen çocuklara müzik açar. Müzik eşliğinde yaprak dansı yapılacaktır. Müzik açılır ve çocuklar istedikleri gibi dans eder. Öğretmen sonbaharda yaprakların dökülmesini temsil etmek amaçlı önceden topladığı yaprakları çocuklar dans ederken başlarından döker. Çocuklar yaprakları toplayıp tekrar dökerler ve yaprak dansı böyle devam eder. Son olarak sınıf toplanırken öğretmen çocuklardan müzik açıldığında dans etmelerini, müzik durduğunda ise mevsimlere uygun poz vermelerini ister. (güneşlenme pozu, kardan adam pozu, yağmurda ıslanmış poz…)
    Gün değerlendirmesi yapılır ve çocuklarla vedalaşılır.

MATERYALLER
    Yaprak, pastel boya, kağıt, yapıştırıcı
    SÖZCÜKLER

KAVRAMLAR
    Renkler( yaprakların renkleri), kuru-yaş, büyük-orta-küçük
    AİLE KATILIMI
    Eve giderken yolda karşılaştıkları ağaçlar ve yapraklar hakkında konuşmaları ve incelemeleri istenilir. Farklı yaprak çeşitleri ile evde kendi sonbahar ağaçlarını oluşturmaları istenilir.
    UYARLAMA
    Sınıfta dil ve konuşma bozukluğu olan bir çocuk varsa kendi hikayesini anlatırken ek süre verilir. Sözcüklerini tamamlamasına yardım edilir.
    DEĞERLENDİRME
    • Bugün hangi mevsimleri öğrendik?
    • Mevsimlerde neler olur?
    • Hangi doğa olaylarını öğrendik?
    • Ceren’in Mevsim Bahçesi kitabında neler oldu?
    • Bahçeye çıktığımızda ağaçlarda neler fark ettiniz?
    • Parmak oyununu sevdiniz mi?
    • En sevdiğiniz etkinlik hangisi oldu? Neden?
    • Yapraklar arasında ne gibi farklar vardı?

Sonbahar (parmak oyunu)
    • Kuşlar sıcak ülkelere uçup gittiler
    (eller kuş yapılır)

• Ağaçların yaprakları döküldüler
    • (eller kıvrılarak indirilir)

• Yağmur yağıyor şıp şıp şıp
    (eller şıklatılır)

• Rüzgar esiyor vu vu vu
    (kollar sallanır)

• Sonbahar geldi kapımıza
    (kapı tıklatılır)

• Şapkalar takalım başımıza
    (başa şapka takılır)

• Ha ha hapşu üşüttüm komşu
    (hapşurulur)

• Çok yaşa çok yaşa çok çok yaşa

• Ha ha hapşu sende gör komşu

• Sağlıklı mutlu geçir kışı
    (gülerek poz verilir)

Dilek Yilmaz
    Participant

15 Ekim 2018
    Etkinlik Çeşidi: Bütünleştirilmiş Etkinlik (Türkçe, Sanat, Müzik, Oyun, Fen, Okuma Yazmaya Hazırlık)
    Yaş Grubu: 5 Yaş
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.

Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler

Kazanım 4. Nesneleri sayar.
    Göstergeleri: İleriye doğru birer birer ritmik sayar. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.

Kazanım 5. Nesne veya varlıkları gözlemler.
    Göstergeleri: Nesne/varlığın rengini, büyüklüğünü söyler.

Kazanım 6. Nesne veya varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.
    Göstergeleri: Nesne/varlıkları bire bir eşleştirir. Nesne/varlıkları rengine, büyüklüğüne göre ayırt eder, eşleştirir. Eş nesne/varlıkları gösterir.

Kazanım 7. Nesne veya varlıkları özelliklerine göre gruplar.
    Göstergeleri: Nesne/varlıkları rengine, büyüklüğüne göre gruplar.

Kazanım 8. Nesne veya varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
    Göstergeleri: Nesne/varlıkların rengini, büyüklüğünü ayırt eder, karşılaştırır.

Kazanım 9. Nesne veya varlıkları özelliklerine göre sıralar.
    Göstergeleri: Nesne/varlıkları büyüklüklerine, renk tonlarına göre sıralar.

Kazanım 14. Nesnelerle örüntü oluşturur.
    Göstergeleri: Modele bakarak nesnelerle örüntü oluşturur. En çok üç ögeden oluşan örüntüdeki kuralı söyler. Bir örüntüde eksik bırakılan ögeyi söyler, tamamlar.

Kazanım 15. Parça-bütün ilişkisini kavrar.
    Göstergeleri: Bir bütünün parçalarını söyler. Bütün ve yarımı gösterir. Parçaları birleştirerek bütün elde eder.

DİL GELİŞİMİ

Kazanım 2. Sesini uygun kullanır.
    Göstergeleri: Konuşurken nefesini doğru kullanır. Konuşurken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.

Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır.
    Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Duygu ve düşüncelerinin nedenlerini söyler.
    Kazanım 6. Sözcük dağarcığını geliştirir.
    Göstergeleri: Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar. Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler. Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır. Zıt anlamlı, eş anlamlı ve eş sesli sözcükleri kullanır.

Kazanım 7. Dinlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinlediklerini açıklar. Dinledikleri hakkında yorum yapar.

Kazanım 8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
    Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.

Kazanım 10. Görsel materyalleri okur.
    Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.

SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 3. Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
    Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    Kazanım 15. Kendine güvenir.
    Göstergeleri: Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiği durumlarda farklı görüşlerini söyler.

MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar.
    Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar.

Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri: Nesneleri kaptan kaba boşaltır. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Kalemi doğru tutar, kalem kontrolünü sağlar.

Göstergeleri: Basit dans adımlarını yapar. Müzik ve ritim eşliğinde dans eder. Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.

ÖZ BAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 1. Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular.
    Göstergeleri: Elini yıkar, tuvalet gereksinimine yönelik işleri yapar.

Kazanım 3. Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar.
    Göstergeleri: Okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır, toplar, yerleştirir.

ÖĞRENME SÜRECİ
    Öğretmen sınıfa gelir. Yapacağı etkinlikler için sınıfını hazırlar. Çocuklar gelmeye başladıklarında öğretmen ‘günaydınlar çocuklar’ diyerek onları karşılar. Öğretmen çocukları etrafına toplayarak çember şeklinde otururlar. Öğretmen çocuklarla sohbete başlar. Onlara ‘bildiğiniz renkler nelerdir?’, ‘sevdiğiniz renkler nelerdir?’, ‘ara renk neye denir?’, ‘ana renk neye denir?’ gibi sorular sorar. Çocuklara sorduktan sonra öğretmen ara ve ana renkleri açıklar. Daha sonra öğrenmen elindeki cırt cırtlı kartları çocuklara gösterir. Bu kartlar da büyük bulut şeklinde ara renkler vardır (gri, yeşil, mor, turuncu, pembe). Su damlası şeklinde de ana renkler vardır (beyaz, siyah, mavi, sarı, kırmızı). Öğretmen ‘Bu ara renkler hangi renklerin karışımıdır?’ diyerek öğrencilere soru sorar. Öğrenciler önlerinde duran yağmur damlalarından ara rengi oluşturan ana rengi seçerek cırtlardan yapıştırırlar.
    • Siyah+Beyaz= Gri
    • Mavi+Sarı= Yeşil
    • Mavi+Kırmızı= Mor
    • Kırmızı+Sarı= Turuncu
    • Kırmızı+Beyaz= Pembe
    Sohbet bittikten sonra ‘Renkli Parmak Ailesi’ adlı parmak oyunu oynanır. Parmak oyunu için çocukların parmakları parmak boyası ile boyanır. Parmak oyunu için öğretmene eşlik ederler. Ardından çocukların parmakları temizlenilir ve çember olarak yerlerine geçerler. ‘Renkler Dünyayı Boyuyor’ adlı hikaye kitabı okunur. Hikaye sonrası hikaye ile ilgili sorular sorulur. Ara ve ana renklerin olduğu balonlar şişirilir. Balonlar farklı boyutlarda şişirilir (büyük-orta-küçük). Balonları gruplamaları istenilir. Böylece büyük-küçük-orta kavramları da çocuklara gösterilir. ‘Bana Renk Söyle’ şarkısı açılır. Balonlarla dans edilir. Öğretmen şarkıyı arada durdurarak sorular sorar. Müzik etkinliğinden sonra masalara geçilir. Her çocuğa belirli miktarda ip verilir. Çocuklardan sıra ile boyalarını almaları istenilir. Çocuklara önce ipleri sulu boya ile boyamaları yönergesi verilir. Ardından istedikleri şekilde ipleri yerleştiren çocuklar kağıtlarının altlarından iplerini çekerler. Yaptıkları ip baskısı çalışmalarını çantalarına koyarlar ve sınıfı toplarlar.
    Oyun etkinliği için çocuklar gruplara ayrılır. Çocuklar 4 grup olurlar. Ana renk grupları. Sarı grup, mavi grup, kırmızı grup ve siyah grup olmak üzere. Bu grupların yerlerini belirlemek için aynı renklerde tüm kartonlar serilir. Öğretmen sabah geldiğinde sınıfı hazırlarken bu kartonların parçalarını çeşitli yerlere saklamıştır. Öğretmen ‘sınıfın çeşitli yerlerinde ait olduğunuz grubun parçaları bulunmaktadır. Herkes ait olduğu rengin parçasını bulsun ve kartonlarını tamamlasın’ der. Böylece çocuklara parça-bütün ilişkisi ve kaç parçanın bütünü oluşturduğu öğretilir. Kaç tane parça saklandığı sayılarak da sayı kavramı verilir. Müzik açılır ve çocuklar ait olduğu rengin parçasını aramaya başlar. Müzik durduğunda ise herkes heykel olur. Oyun böylece devam ettirilir. Parçalarını ilk tamamlayan grup oyunu kazanır. Oyun çocukların isteğine göre tekrar edilebilir. Fen etkinliğine geçildiğinde ise çocuklar ikili olarak ayrılırlar. Sulu boyalarını almaları istenilir. İkili olarak ayrılan çocuklardan her birisine bir ana renk verilir. Bu ana renkler, ara renkleri oluşturan renklerdir. Örneğin;
    • 1. Çocuk= siyah renk
    • 2. Çocuk= beyaz renk
    Bu çocuklara plastik bardaklar dağıtılır. Dağıtılan bardakların yarısına kadar su doldurulur. Her çocuk suyunu kendisine verilen renk yapar. Çocuklar bardaklarını hazırladıklarında ortaya gelirler. Öğretmen ‘bu iki rengi karıştırırsak hangi renk oluşur?’ diye soru sorar. Öğrencilerden cevaplamalarını ister. Öğretmenin elinde boş bardak bulunmaktadır. 1. Çocuk (siyah renk) bardağını, öğretmenin elindeki bardağa boşaltır. Sonra 2. Çocuk (beyaz renk) bardağındaki suyu öğretmeninin bardağına boşaltır. Böylece çocuklar siyah ve beyaz karışımından gri olduğunu öğretmenlerinin elindeki bardaktan görürler. Çocuklara dağıtılan renkler bu şekilde birleştirilir. Gün içerisinde öğretilen ara renkler bu şekilde tekrarlanılır. Bu etkinlik ile çocuklara dolu-boş-yarım kavramları öğretilir. Fen etkinliğinden sonra çocuklar keçeli kalemlerini alarak masalara geçerler. Hepsine renklerin örüntü oluşturduğu çalışma kağıtları verilir. Çocuklar örüntüleri devam ettirerek okuma-yazma etkinliğini bitirirler.
    Gün değerlendirmesi yapılır ve çocuklarla vedalaşılır.
    MATERYALLER
    Renk kartları, parmak boyası, makas, ip, kağıt, balon, karton, plastik bardak, sulu boya, keçeli kalem
    SÖZCÜKLER

KAVRAMLAR
    • Ana renkler (sarı, mavi, kırmızı, beyaz, siyah)
    • Ara renkler (turuncu, yeşil, pembe, gri, mor)
    • Küçük-orta-büyük
    • Sayı
    • Parça-bütün
    • Dolu-boş
    • Örüntü
    AİLE KATILIMI
    Öğrenilen ara ve ana renkler ile evde renk grafiği hazırlamaları istenilir.
    UYARLAMA
    Sınıfta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan bir çocuk varsa bu etkinlikler sırasında öğretmenin yardımcısı seçilir. Sanat etkinliğinde öğretmenle birlikte ip dağıtır. Müzik etkinliğinde öğretmeni ile beraber balon şişirir. Oyun etkinliğinde parçaları sınıfa saklar. Fen etkinliğinde arkadaşlarına bardak dağıtır.
    DEĞERLENDİRME
    • Hangi renkleri öğrendiniz?
    • Ara renkler nelerdir?
    • Ana renkler nelerdir?
    • Pembe rengi nasıl oluşur?
    • ‘Renkler Dünyayı Boyuyor’ kitabında hangi renkler vardı?
    • En çok hangi etkinliği sevdiniz? Neden?
    • Zorlandığınız etkinlikler hangileriydi? Neden?
    • Örüntü oluştururken nelere dikkat ettiniz?

RENKLİ PARMAK AİLESİ (parmak oyunu)
    • Mavi parmak mavi parmak nerdesin
    • Buradayım buradayım işte buradayım

• Pembe parmak pembe parmak nerdesin

• Yeşil parmak yeşil parmak nerdesin

• Kırmızı parmak kırmızı parmak nerdesin

• Sarı parmak sarı parmak nerdesin

• Mor parmak mor parmak nerdesin

• Turuncu parmak turuncu parmak nerdesin

• Kahverengi parmak kahverengi parmak nerdesin

• Beyaz parmak beyaz parmak nerdesin

• Siyah parmak siyah parmak nerdesin
    • Buradayım buradayım işte burdayım

Ahsennur Ozturk
    Participant

08.10.2018
    ETKİNLİK PLANI
    (CANIM AİLEM)
    ETKİNLİK TÜRÜ: Türkçe-Müzik bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği
    YAŞ GRUBU: 36-48 Ay
    KAZANIM VE GÖSTERGELER
    Bilişsel Gelişim
    Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
    Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar. (Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Eksilen veya eklenen nesneyi söyler. Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.)
    Kazanım 18. Zamanla ilgili kavramları açıklar. (Göstergeleri: Olayları oluş zamanına göre sıralar. Zaman ile ilgili kavramları anlamına uygun şekilde açıklar.)
    Dil Gelişimi
    Kazanım 3: Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar.
    Göstergeleri: Düz cümle kurar.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
    Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
    Motor Gelişim
    Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
    Göstergeleri: Bedenini kullanarak ritim çalışması yapar.
    Sosyal Duygusal Gelişim
    Kazanım 2: Ailesiyle ilgili özellikleri tanıtır.
    Göstergeleri: Anne/babasının adını, soyadını, mesleğini vb. söyler.

ÖĞRENME SÜRECİ
    Çocuklar minderlere yarım daire şeklinde oturur. Öğretmen, öğrencilere aile kavramı hakkında sorular sorar. ‘Ailemiz kimlerden oluşur?’ ‘Kardeşiniz var mı? Varsa kaç tane?’ ‘Bugün seni okula kim getirdi?’ vb. Öğretmen, öğrencilerden daha önce istediği aile fotoğraflarını çıkarıp vermelerini ister. Fotoğrafları karıştırdıktan sonra içinden bir fotoğrafı seçerek fotoğrafın kime ait olduğunu sorar. Öğrenciden ise fotoğrafta kimlerin olduğunu, isimlerini daha sonra mesleğini arkadaşlarıyla paylaşması istenir. Annesi ev hanımı ise evde neler yaptığı, annesine yardım edip etmediği sorulur. Babasının işe gittiğinde neler yaptığı hakkında sohbet edilir. Fotoğrafın nerede çekildiği ve o gün ailesiyle neler yaptıkları hakkında kısa sorular sorulur. Bütün fotoğraflar tanıtıldıktan sonra öğrencilerle birlikte ‘Parmak Ailesi’ adlı parmak oyunu (EK.1) oynanır.
    MATERYALLER
    Aile fotoğrafları, hoparlör
    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR
    Anne, baba, kardeş, aile, meslekler
    DEĞERLENDİRME
    Parmak oyunumuzu beğendiniz mi? Ailemizde başka kimler olabilir? Aklınıza gelen başka meslekler var mı? Siz büyüdüğünüzde hangi mesleği yapmak istersiniz, Neden?
    AİLE KATILIMI
    Çocuklarıyla birlikte çekilmiş bir aile fotoğrafı getirmeleri istenir.
    UYARLAMA (Otizm Spektrum Bozukluğu)
    Öğrenci, ailesinin fotoğrafını tanıtırken öğretmen, kelimeleri anlaşılır bir şekilde göz teması kurarak söyler ve öğrenciye tekrar ettirir. Parmak oyunu sırasında öğretmen öğrenciyle göz teması kurmaya çalışır. Oyunu tekrar etme sırasında öğretmen öğrenciye rehberlik eder. Birlikte arkadaşlarına gösterilerek parmak hareketlerini yaparlar.
    EK.1
    PARMAK AİLESİ
    Baba parmak, baba parmak nerdesin?
    Burdayım burdayım işte burdayım
    Anne parmak, anne parmak nerdesin?
    Abi parmak, abi parmak nerdesin?
    Abla parmak, abla parmak nerdesin?
    Bebek parmak, bebek parmak nerdesin?

parmak ailesi

Ahsennur Ozturk
    Participant

15.10.2018
    ETKİNLİK PLANI
    (MANTARLAR)
    ETKİNLİK TÜRÜ: Sanat-Müzik bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği
    KAZANIM VE GÖSTERGELER
    Bilişsel Gelişim
    Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri: Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler. Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar. Gerçek durumu inceler.)
    Kazanım 5. Nesne veya varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu, sesini, kokusunu, yapıldığı malzemeyi, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını söyler.)
    Dil Gelişimi
    Kazanım 2. Sesini uygun kullanır. (Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/ şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.)
    Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır.)
    Motor Gelişim
    Kazanım 5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. (Göstergeleri: Basit dans adımlarını yapar. Müzik ve ritim eşliğinde dans eder. Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.)
    ÖĞRENME SÜRECİ
    Çocuklar masalara etkinlik yapmak için oturur. Öğretmen velilerden istemiş olduğu kültür mantarını çocuklara gösterir. ‘Elimdekinin ne olduğunu biliyor musunuz?’ diye sorar. Çocuklardan aldığı cevaplar doğrultusunda bir kültür mantarı olduğunu söyler. ‘Siz daha önce mantar gördünüz mü? Nerelerde gördünüz? Mantar ne işe yarar? Bize ne gibi faydaları olabilir? Mantarlar nerelerde yaşar? Şekli neden şemsiyeye benziyor olabilir?’ soruları üzerinde sohbet edilir. Daha sonra öğretmen mantar boyama sayfasını öğrencilere vererek parmak boyalarıyla renklendirmelerini ister. Sonrasında öğretmen eşliğinde ‘Mantarlar’ adlı şarkıda (EK.1) hareketler yapılarak müziğe eşlik edilir.
    MATERYALLER
    Kültür mantarı, mantar boyama sayfası, parmak boyası, hoparlör
    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR
    Kültür mantarı, orman

DEĞERLENDİRME
    Siz daha önce mantar gördünüz mü? Nerelerde gördünüz? Mantar ne işe yarar? Bize ne gibi faydaları olabilir? Mantarlar nerelerde yaşar? Şekli neden şemsiyeye benziyor olabilir? Gösterdiğim mantarın türü neydi hatırlıyor musunuz? Mantarların bize faydaları nelerdi?
    AİLE KATILIMI
    Ailelere etkinlik öncesinde mantar getirmeleri istenir.
    Öğretmen mantar hakkında sohbet ederken öğrenciyle göz teması kurmaya çalışır. Etkinlik sırasında öğretmen veya stajyer eşliğinde parmak boyası kullanması desteklenir. Müzik etkinliği sırasında hareketler daha yavaş yapılarak akranlarına uyum sağlaması desteklenir. Gerektiğinde öğretmen öğrenciyle el ele tutuşarak müzikle birlikte hareket ederler.
    EK.1
    mantarlar
    Gösterelim mantarlar nasıl büyüyorlar(2defa)
    (Çocuklar halka olup yere çömelirler ve şarkıyı söylerken yavaşça havaya kalkarlar)

Tatlı tatlı uyuyorlar yeşiller içinde(2defa)
    (Ellerle uyuma hareketi yapılır)

Yaz yağmuru yağınca
    (Ellerle yağmur yağma hareketi yapılır)

Sonra güneş açınca
    (Ellerle güneş doğuşu yapılır)
    İşte bakın ne kadar çok mantar varmış ormanda(2defa)
    (işaret parmağıyla çocuklar gösterilir)

Ahsennur Ozturk
    Participant

22.10.2018
    ETKİNLİK PLANI
    (DUYGULAR)
    ETKİNLİK TÜRÜ: Drama-Türkçe bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği
    KAZANIM VE GÖSTERGELER
    Bilişsel Gelişim
    Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
    Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar. (Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.)
    Kazanım 17. Neden-sonuç ilişkisi kurar. (Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
    Kazanım 19. Problem durumlarına çözüm üretir. (Göstergeleri: Problemi söyler. Probleme çeşitli çözüm yolları önerir.)
    Dil Gelişimi
    Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşüncelerini söyler. Duygu ve düşüncelerinin nedenlerini söyler.)
    Kazanım 6. Sözcük dağarcığını geliştirir. (Göstergeleri: Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar. Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler. Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.)
    Kazanım 7. Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinlediklerini/izlediklerini açıklar. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.)
    Kazanım 8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinlediklerini/izlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü gibi çeşitli yollarla sergiler.)
    Kazanım 10. Görsel materyalleri okur. (Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.)
    Sosyal Duygusal Gelişim
    Kazanım 4. Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. (Göstergeleri: Başkalarının duygularını söyler. Başkalarının duygularının nedenlerini söyler. Başkalarının duygularının sonuçlarını söyler.)
    Motor Gelişim
    Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar. (Göstergeleri: Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar.)
    ÖĞRENME SÜRECİ
    Çocuklar minderlere yarım daire şeklinde oturur. Öğretmen sınıfa etkinlik öncesi hazırlamış olduğu farklı yüz ifadelerinden(mutlu-üzgün-şaşkın-kızgın-korkmuş) oluşan bir çocuk maketi getirmiştir. Öğretmen, çocuklara hikaye okuyacağını söyler. Deniz adlı hikaye kahramanının değişebilir yüz ifadelerinden neler hissetmiş olabileceğini hikaye esnasında yüksek sesle tekrar etmelerini ister. Öğretmen ‘Bakalım Deniz okulun ilk günü neler hissetmiş?’ diyerek, Deniz’in okuldaki ilk günü’ adlı hikayeyi (EK.1) öğrencilerine yüksek sesle okur. Öğretmen hikaye esnasında yüz ifadelerini değiştirir ve çocuklara süre tanıyarak Deniz’in ne hissettiğini sorar. Etkinlik sonrasında çocuklarla sınıf içerisinde hikaye canlandırılır. Drama sırasında hikaye kahramanının yüz ifadeleri taklit edilir, kahramanın hissettiği duygular üzerine yoğunlaşılır. Etkinlik sonrasında çocuklara, arkadaşları mutlu,üzgün,korkmuş,kızgın,şaşkın olduğunda onlara nasıl davranmalıyız, neler yapmalıyız konusunda sohbet edilir. Değerlendirme soruları çocuklara yöneltilir.
    MATERYALLER
    Yüz ifadelerinden oluşan çocuk maketi, hikaye sayfası
    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR
    Mutlu-Üzgün-Şaşkın-Korkmuş-Kızgın
    Duygu-Hissetmek
    DEĞERLENDİRME
    Hikayeyi beğendiniz mi? Siz Deniz’in yerinde olsaydınız kendinizi okulun ilk günü nasıl hissederdiniz? Birçok arkadaşınızın olması sizi mutlu eder miydi?
    Niçin mutlu/kızgın/üzgün/korkmuş/şaşkın oluruz? Arkadaşımız üzgün olduğunda ona nasıl davranırız? Onu nasıl mutlu edebiliriz? Arkadaşımız neden üzgün olabilir?
    AİLE KATILIMI
    Ailelerden etkinlik öncesinde küçük kavanozlar istenir. Sınıfta çocuklarla birlikte her bir duygu için kavanoz oluşturulur. Örneğin; Niçin mutlu oluruz? Sorusuna verilen cevaplar, öğretmen tarafından küçük kartlara yazılarak sınıfta mutluluk kavanozu oluşturulur. Zaman içerisinde çocuklar ne gibi durumlarda kendilerini nasıl hissettiklerini öğretmeniyle paylaşır ve ilgili kavanoza eklenir.
    Öğretmen hikaye sırasında öğrenciyle göz teması kurmaya çalışır. Hikayeyi anlatırken yavaş ve anlaşılır şekilde anlatır. Çocuğun dikkati dağıldığında öğretmen, ses tonunda değişiklik yaparak dikkatini çekmeye çalışır. Drama etkinliği sırasında sınıftaki çocuklar 2li gruplar şeklinde el ele tutuşarak sınıfta gezerler ve hikayeyi eşlerinin ellerini bırakmadan canlandırırlar. Böylece drama sırasında özel gereksinimli öğrenci, arkadaşı eşliğinde daha rahat hareket eder. Öğrenciye yüz ifadelerini taklit etmesi için ek süre tanınır.
    EK.1
    Deniz’in Okuldaki İlk Günü
    Bir varmış, bir yokmuş.. Çok tatlı mı tatlı bir çocuk varmış. Bu tatlı çocuğun adı Deniz’miş. Deniz henüz 3 yaşındaymış. Annesi Deniz’e ‘Yarın okula başlayacaksın orada bir öğretmenin ve birçok arkadaşın olacak, arkadaşlarınla birlikte çok eğleneceksiniz’ demiş. Deniz anaokuluna gideceği için çok MUTLU olmuş.
    Okulun ilk günüymüş. Deniz, öğretmeni ve yeni arkadaşlarıyla tanışacağı için çok heyecanlıymış. Annesiyle birlikte okula geldiklerinde Deniz bir de ne görsün! Okulun bahçesinde kocaman bir köpek varmış. Deniz koşarak annesine sarılmış. Deniz köpekten çok KORKMUŞ.
    Deniz sınıfına girdiğinde uzun süredir görmediği arkadaşı Can’ı sınıfta görmüş. Deniz çok ŞAŞIRMIŞ. Onunla aynı sınıfta olmayı hiç beklemiyormuş. Deniz hemen arkadaşlarıyla oynamaya başlamış. Fakat bir arkadaşı Deniz’den izinsiz oyuncağını alınca Deniz çok KIZMIŞ. Öğretmeni Deniz’e neden kızdığını sormuş. ‘Arkadaşım oyuncağımı benden izinsiz aldı bu yüzden çok ÜZÜLDÜM’ demiş Deniz. Öğretmen ‘oyuncaklarımızı arkadaşlarımızla paylaşmalıyız ve izinsiz hiç kimsenin oyuncağıyla oynamamalıyız. Bakın Deniz arkadaşınız ne kadar çok üzülmüş’ demiş.
    O günden sonra Deniz ve arkadaşları oyuncaklarını birbirleriyle paylaşmaya başlamışlar. Böylece sınıfta paylaşarak daha güzel oyunlar oynayabileceklerini fark etmişler.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 286 total)

You must be logged in to reply to this topic.